Zapraszamy uzdolnionych uczniów z klas 7-8 do udziału w projekcie
Zdolni z Pomorza 2.0 – Uniwersytet Gdański
Poniżej przekazujemy informacje na temat projektu wspierającego uczniów zdolnych w rozwoju ich uzdolnień. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą oraz skorzystania z proponowanych form wsparcia.
Uczniowie chętni na Spotkania z nauką proszeni są o zgłaszanie się do
p. Aleksandry Walewskiej (s. 38, Klub Unikaty). Prosimy również o informację zwrotną, kto zdecydował się na udział w innych formach wsparcia oraz z jakich dziedzin.
____________________________________________
O projekcie Zdolni z Pomorza 2.0
Adresatami projektu są uzdolnieni uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego.
Celem projektu jest wsparcie uczniów w rozwoju ich uzdolnień poprzez realizację przez Uniwersytet Gdański kompleksowych działań mających na celu zwiększenie jakości i efektywności systemu edukacji w zakresie wspierania uczniów uzdolnionych, umożliwienie uczniom uzdolnionym poznanie najnowszych osiągnięć nauki, kontaktu z naukowcami oraz zaprezentowanie infrastruktury akademickiej, tym pracowni i laboratoriów, w których prowadzone są badania naukowe.
Projekt obejmuje:
- Spotkania akademickie - jednodniowe spotkania naukowe dla uczniów uzdolnionych prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego w wybrane soboty. Spotkanie akademickie trwa 6 – 7 godzin lekcyjnych, obejmujących wykład, ćwiczenia laboratoryjne oraz przerwę rekreacyjną z poczęstunkiem. Zakłada się, że w jednym takim spotkaniu może wziąć udział średnio do 40 uczniów (choć to zależy od tematyki spotkania). Na Spotkanie akademickie uczniowie zgłaszają się indywidualnie poprzez wskazany przy ogłoszeniu o spotkaniu system rejestracji. Zajęcia będą odbywać się w salach i laboratoriach Uniwersytetu Gdańskiego.
Do końca tego roku kalendarzowego planowane są 4 Spotkania akademickie.
Ogłoszenia o spotkaniach pojawią się 15 października na stronie:
https://ug.edu.pl/zdolni-z-pomorza-2.0/spotkania-akademickie
- Spotkania z nauką - czterogodzinne spotkania naukowe eksperymentalne dla grupy uczniów uzdolnionych z nauczycielem prowadzone przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego na terenie UG w wybrane robocze dni tygodnia. Uczestnicy, w porozumieniu z nauczycielem, wybierają temat spotkania z zaproponowanej im oferty. Pojedyncze Spotkanie z nauką składa się z zajęć dobranych do specyfiki tematyki danego spotkania, na przykład z wykładu dla całej grupy oraz ćwiczeń laboratoryjnych prowadzonych dla poszczególnych podgrup. Grupę uczniów uzdolnionych wraz z nauczycielem zgłasza szkoła.
Do końca tego roku kalendarzowego planowane jest 6 Spotkań z nauką.
Ogłoszenia o spotkaniach pojawią się 15 października na stronie:
https://ug.edu.pl/zdolni-z-pomorza-2.0/spotkania-z-nauka
- Kursy e-learningowe - to wsparcie pozwalające na kształcenie na odległość, niezależnie od miejsca zamieszkania. Forma ta wspiera samorozwój uczniów i może stanowić przygotowanie do form wsparcia realizowanych bezpośrednio, w szczególności Spotkań akademickich i Spotkań z nauką. Kurs ma formę e-learningową co oznacza, że wszystkie materiały umieszczane są na Platformie Edukacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego. Kontakt z wykładowcą oraz innymi uczestnikami kursu możliwy jest za pośrednictwem: platformy edukacyjnej, forum, czatu, ZOOMa oraz e-maila. Stwarza to możliwość poszerzenia swojej wiedzy w dowolnym dla siebie czasie, bez konieczności przyjazdu na zajęcia. Ukończenie kursu dokumentowane jest odpowiednim zaświadczeniem.
Pojedynczy kurs e-learningowy to od 10 do 12 modułów, z których każdy wymaga od ucznia ok. 2 – 3 godziny pracy (moduły aktywowane są w odstępach co najmniej tygodniowych).
W tym semestrze odbędzie się następujący kurs e-learningowy dla uczniów szkół podstawowych:
- Natura matką wynalazków, czyli co to jest bionika – BIOLOGIA – poziom szkoły podstawowej
Więcej informacji oraz tematyka kursu na stronie:
https://ug.edu.pl/zdolni-z-pomorza-2.0/kursy-e-learningowe
- Akademickie Kółka Olimpijskie
Uniwersytet Gdański zaprasza serdecznie pasjonatów biologii, chemii i matematyki na kółka olimpijskie!
Akademickie kółka olimpijskie to semestralne lub całoroczne wsparcie uczniów uzdolnionych w przygotowaniu do udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Zajęcia prowadzone będą przez pracowników Uniwersytetu Gdańskiego, ekspertów w danej dziedzinie, i będą obejmować specjalistyczne treści związane z olimpiadami, wykraczające daleko poza podstawę programową. Zajęcia będą się odbywać na terenie Kampusu Oliwa.
W roku akademickim 2024/2025 zapraszamy na 2 akademickie kółka olimpijskie dla uczniów szkoły podstawowej:
- „Akademickie kółko olimpijskie z chemii – poziom SP”
- „Akademickie kółko olimpijskie z matematyki – poziom SP”
Wszystko o zasadach rekrutacji na stronie:
https://ug.edu.pl/zdolni-z-pomorza-2.0/akademickie-kolka-olimpijskie