Olimpiada Matematyczna Juniorów (OMJ) to olimpiada przedmiotowa skierowana do wszystkich uczniów szkół podstawowych w Polsce. Celem Olimpiady jest rozbudzanie zamiłowania do matematyki, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej.

Zawody Olimpiady Matematycznej Juniorów odbywają się w trakcie roku szkolnego i są trójstopniowe. Zakres wiedzy wymaganej na poszczególnych etapach określa program merytoryczny. Zadania konkursowe są nieszablonowe; wymagają od uczestników umiejętności rozumowania i przedstawiania poprawnej argumentacji.

Udział w Olimpiadzie Matematycznej Juniorów jest bezpłatny.

 Uprawnienia laureatów i finalistów Olimpiady Matematycznej Juniorów

 Przebieg Olimpiady Matematycznej Juniorów

Zawody pierwszego stopnia składają się z dwóch niezależnych części: korespondencyjnej i testowej.

  • Część korespondencyjna polega na samodzielnym rozwiązaniu zadań konkursowych ogłoszonych na stronie internetowej Olimpiady w dniu 1 września oraz przesłaniu odpowiednio zredagowanych rozwiązań (samodzielnie lub za pośrednictwem szkolnego koordynatora) do właściwego Komitetu Okręgowego OMJ. Rozwiązanie każdego zadania punktowane jest w skali 0, 2, 5 lub 6 punktów, przy czym ocenie podlega przedstawiony tok rozumowania.
  • Część testowa odbywa się w szkole ucznia. Podczas 75-minutowego sprawdzianu w warunkach kontrolowanej samodzielności, uczestnik odpowiada na 15 pytań testowych. Każde pytanie testowe składa się z trzech niezależnych stwierdzeń, z których część jest prawdziwa, a część fałszywa (mogą być także wszystkie prawdziwe lub wszystkie fałszywe). Zadaniem uczestnika jest rozstrzygnięcie, które z tych trzech stwierdzeń są prawdziwe. Jeśli uczeń poda poprawne odpowiedzi we wszystkich trzech przypadkach, otrzymuje 1 punkt. Podanie poprawnych odpowiedzi w dwóch przypadkach premiowane jest 1/2 punktu. W pozostałych przypadkach uczeń nie otrzymuje punktów. Brak odpowiedzi lub podanie odpowiedzi nieczytelnej są równoznaczne z podaniem odpowiedzi błędnej.

Wynikiem uzyskanym w zawodach pierwszego stopnia jest suma punktów obu części: korespondencyjnej i testowej. Nie jest konieczny udział w obu częściach. W szczególności, brak udziału w części testowej zawodów pierwszego stopnia nie jest przeszkodą do wysłania zadań części korespondencyjnej. Uczeń, który nie weźmie udziału w danej części otrzymuje z niej 0 punktów i zależnie od wyniku drugiej części oraz wyników innych uczestników może zostać zakwalifikowany do zawodów drugiego stopnia.

 Terminarz zawodów:

  • Zawody I stopnia:
    - część korespondencyjna: 1 września - 22 października 2024 r. (wtorek)
    - część testowa (w szkołach): 10 października 2024 r. (czwartek)
  • Zawody II stopnia: 11 stycznia 2025 r. (sobota)
  • Zawody III stopnia: 15 marca 2025 r. (sobota

 Więcej informacji na stronie https://omj.edu.pl/

Dla osób zainteresowanych materiałami dydaktycznymi (na różnym poziomie trudności) dostępnymi do pobrania, utworzona została zakładka Materiały dydaktyczne.

Podstawowym źródłem przydatnym w przygotowaniach do zawodów są zadania z poprzednich edycji Olimpiad, które wraz z pełnymi rozwiązaniami pobrać można w zakładce ,,Zadania Olimpiady". Listę wszystkich polecanych materiałów, w tym pozycji książkowych, znaleźć można w zakładce ,,Polecana literatura".

 Zgłoszenia do zawodów: do 30 września 2024

Zgłoszenia przyjmują:

- p. Aleksandra Walewska w Klubie Unikaty

- p. Dorota Szuta (szkolny koordynator konkursu)

 Zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznych zawodach!